Ievads
Veroties pagātnē, pilsētvides objekti – ēkas, ielas, parki – kalpo ne tikai kā vizuāli orientieri, bet arī kā emocionāli piesaistes punkti, kuri personificē pagātnes notikumus.
Domājot par Latvijas okupāciju, nāk prātā fotogrāfijas no Stacijas laukuma 1940. gada 17. jūnijā. Populārākajā no tām redzama padomju kara tehnika un pūlis, bet ne apkārtējās ēkas; Rīga šajā foto nezinātājam nav atpazīstama. Citiem vārdiem sakot, tā varētu nebūt Rīga, bet jebkura cita 1940. gada pilsēta ar satrauktiem cilvēkiem un svešu armiju. Mēs ticam, ka tā ir Rīga, jo tā vēsta skaidrojošs teksts zem publicētā attēla, bet paši to neatpazīstam. Bez šīs visslavenākās fotogrāfijas pastāv vēl vairākas. Tajās foto objektīvs ir pavērsts mazliet citā virzienā, atsedzot Stacijas laukuma ēkas, un, tās redzot, mēs zinām, ka attēlā ir Rīga. Bruņu tehnikas klātbūtne cilvēku pilnajā laukumā top teju personīgi biedējoša.
Ne visi pilsētvides objekti un ne visas pilsētas mūs uzrunā vienādi. Uzrunā tuvais un mūsu identitāti veidojošais. Indivīdā emocijas raisa bērnības ielas, ēkas, telpas, ar kurām saistās personīgas atmiņas. Sabiedrību, kopienu un nāciju uzrunā vietas, kuras vai nu ir mērķtiecīgi veidotas kā kopīgu identitāti stiprinošas, piemēram, Brīvības piemineklis, vai arī vietas, kuras laika gaitā ir kļuvušas par šīs kopīgās identitātes simboliem, piemēram, Rīgas pils.
Tradicionālajā valsts simbolu plejādē starp pieminekļiem, valdību namiem, valsts vadītāju rezidencēm, kauju un citu traģēdiju piemiņas vietām vēstniecību ēkas ieņem īpašu vietu. No vienas puses – tās reti ir tik slavenas, lai būtu plašākai publikai vizuāli pazīstamas. No otras puses – kolektīvajā iztēlē un diplomātiskajā praksē vēstniecība ir valsts teritorijas turpinājums ārpus valsts robežām. 1933. gadā Montevideo pieņemtajā Konvencijā par valstu tiesībām un pienākumiem formulēti četri valstiskuma kritēriji: iedzīvotāji, teritorija, rīcībspējīga valdība un spēja veidot attiecības ar citām valstīm. Diplomātiskā personāla klātbūtne citas valsts teritorijā ir apliecinājums valsts spējai pildīt šo ceturto kritēriju, bet vēstniecības ēkas – vizuāls, materiāls un simbolisks šīs valstiskās esības apliecinājums.